Web Tasarım Firması Nasıl Olmalıdır?

En iyi web tasarım firması

Kurumsal web tasarım firması olabilmek için uzun yıllar tecrübeye, deneyime, geçmişe sahip olunması gerekmektedir. Genel itibari ile  web tasarım firmasına bakıldığında referanslarından, sitenin içeriklerinden, kurumsal kimliğinden, çalışmalarından, ekibin oluşundan, açık adresinden ne tür bir ciddiyeti sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Web tasarım firması seçerken aşağıdaki başlıkları dikkate almanız gerekmektedir.

  • web tasarım firması olduğunu nasıl anlarız?
  • Web tasarım yaparken sözleşme önemli midir? 
  • Web tasarım firması seçerken kurumsal kimliğe neden önem vermeliyiz?
  • Web tasarım şirketinin ekibi ve departmanları hakkında bilgiyi nasıl alabiliriz?
  • 7/24 destek departmanı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Web tasarım Ajansı ile yazışmaları ve konuşmaları nasıl yapmalısınız. 

Web tasarım firması olmasına dikkat edin.

Web tasarım firmasının gerçekten bir şirket olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Faturalı olarak çalışan web tasarım firmaları az olmakla beraber sektör itibari İle firmayız diye sloganlar atan bir çok freelance çalışan kişiler mevcuttur.  Nedenine gelirsek sektörümüz evden çalışmaya müsait olduğu İçin faturasız olarak bu işi ek iş ya da maliyeye kayıt olmadan yapan çok kişi olduğunu söyleyebilir. Bu nedenle şirket olmasına çok dikkat etmeniz gerekir. Web tasarım firması olmayan kayıt dışı bir ajansla çalışırsanız sözleşmesiz, faturasız iş yapmış olursunuz. Buda hem işin tamamlanmamasına hemde bağlayıcılığının olmamasına neden olur. Ücret iade şartlarında olmadığından dolayı ödediğiniz tutarı almakta çok uğraşırsınız. Bu nedenle ilk önce web tasarım firması olmasına dikkat etmeni gerekir. 

Sözleşme web tasarım projesine başlamadan önce çok önemlidir.

Sözleşme iki tarafında yükümlülüklerini bilmesi ve oluşabilecek gecikme, eksik evrak gönderimi, projenin süresi, şartları, feshi ve feshinde oluşabilecek tazminat, ödeme şartları, ödenecek tutar, işin detayları gibi önemli konuları içerisinde barındırır. İşbu sözleşmesi kuralları gereğinde hazırlanması gerekiyor. Daha iyisi ve kurumsal ölçüde olmadı için sözleşmeyi ISO düzeyinde hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Hem sizin hemde ajansın şartlarını iyi bir şekilde konuşmanız gerekir. Nasıl bir beklentinizin olduğunu ve sonrasını konuştuktan sonra sözleşmede bunlarda belirtmeniz çok önemlidir. Bu nedenle sözleşmesiz web tasarım projesine başlamayınız. 

Web tasarım şirketi seçerken kurumsal kimliğinede dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dijital ajansların web sitesinden, sunumuna, çalışma planlarından, hizmet sonrası davranışlarına ve taahhütlerini iyi okumalısınız.

Bir web tasarım firmasının websitesi içerik bakımından dolu, zengin ve aydınlatıcı olmalı. Çalıştığı şirketlerin referansları güçlü olmalı, yapılan işlerin özetine ve aslına bakılmalıdır. İşe başlamadan önce konuştuğunuz proje yöneticisi ya da kalifiye personelin bilgisini sorgulamalısınız, sunumunu incelemelisiniz. En önemliside site ya da her hangi dijital projenizin biriminden sonra destek verilip verilmediğine bakmalısınız. Genelde hizmet sonrası destek ya verilmez yada yapılan destek hizmetinden ekstra ücret istenilir. Yapılan bir websitesi desteği her zaman ajans tarafından ücretsiz olarak verilmelidir. Bu nedenle bu gibi konulara dikkat etmenizi öneririz.

Web tasarım şirketinin ekibi ve departmanları hakkında bilgiyi nasıl alabiliriz?

Bir web tasarım firmasının en önemli kaynağı insan kaynağıdır. Sürecin disiplin işlemesi, plana sadık kalınması, web tasarım projesinin zamanında tamamlanması için ekip ve departmanların olması çok önemlidir. Departmanların kendi alanında Ekibi olmalıdır. Örneğin; Google reklamlarına işi sadece reklam yönetimi ekibime verildiğinden emin olmalısınız. Ya da web tasarım işinin tasarım departmanına verildiğinden emin olmalısınız. Tüm işi bir kişinin yapmadığından emin olmalısınız. Ekibi ve Departmanı olan web tasarım firmaları her zaman kurumsaldır. Ayrıca işleri tam zamanında teslim ederler. Disiplinli web tasarım şirketleridir. İşi bir kişiye devrederek İsveç çakısı niteliğinde personel çalıştırmazlar. Buda kaliteyi ortaya koyacaktır. Çoğu ajans bünyesinde stajyer personel çalıştırırlar. Bu nedenle bu gibi unsurlara dikkat edilmesinde fayda vardır.

7/24 destek departmanı olmasına dikkat etmelisiniz.

Web sitesi projesi bitikten sonra en önemliside web tasarım ajansının yaptığı üretimin arkasında durup durmadığıdır. Elbette üretilen tasarımın tüm sürecinde çıkabilecek durumdan ve düzeltmeden yapan ajans sorumludur. Bunun İçin ekstra ücretler isterler. Maalesef şirketler bunu bu şekilde kabul ederek ödeme yaparlar. İşin Aslı öyle değildir. İşin özü yapılan tasarımın içerik güncellemesi, çıkabilecek olumsuzlukları tasarım ajansının ücretsiz olarak yapması hakkında yazılı olarak söz almalısınız. Bu sözü yazılı olarak almanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.