Arama motoru optimizasyonu (seo) için SSL sertifikasının önemi

Öncelikle SSL sertifikasının tam olarak ne olduğunu kısaca anlatalım. SSL sertifikası, bir internet sitesi ve hosting (barındırma) arasında verileri şifreleyerek transfer etmesi ve bu transferin güvenli olmasını sağlayan dijital sertifikadır.

SSL sertifikası genel olarak ele aldığımızda yazılan bir kodun ve ya web sitesinin güvenliğini sağlamaz. Sadece iki nokta arasında iletişimin güvenli olarak iletilmesini sağlar. SSL sertifikasının ağ üzerindeki veriyi ve gizliliği koruması için Netscape tarafından geliştirilmiştir.  Ve en önemlisi de “Google ise, güvenli olan web sitelerini ön sıralarda tutmaktadır.”

Genel Özellikleri ise;

– Bilginin şifrelenmesini ve gizliliği sağlar
– Bilgiyi gönderenin ve bilgiyi alanın doğru adreste olduğunu garantiler
– Dokümanların tarih, zaman dilimini doğrulayarak garantiler

Günümüzde genellikle SSL ve SSL EV modelleri kullanılır ve 128-256 bit şifreleme tercih edilmektedir. Standart SSL sertifikaları genellikle 1-2 saat içerisinde kurulumu tamamlanır. EV SSL sertifikasında ise bu işlem süresi değişebilmektedir. SSL’in açılımı ise Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) demektir.

SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi var mı?

SSL sertifikası için Dünya devi arama motoru Google açıklama yaptı ve bu açıklamalarda dikkati çeken sürekli olarak SSL sertifikasının üstünde durulmasıydı. Bildiğimiz gibi SSL sertifikası site ve siteye giriş yapan ziyaretçiler arasında bireysel bilgilerin, gizliliğin ve kredi kartı gibi önemli ödeme bilgilerinin deşifre olmaması için önemli şifreleme yapmaktadır. Bu şifreleme sayesinde site ve sizin aranızda yapılan iletişimin şifrelenerek 3.şahısların eline geçmesi kesinlikle engellenmektedir. Artık SSL sertifikası olmayan sitelerin Google değerlendirmesinde sıralama da kaybetmektedir. Bunu göz önünde bulundurursak ve sitenin, markanın itibarınıda korumak adına SSL sertifikasını kesinlikle sitelerimizde kullanmamız gerekmektedir.

Google sıralama sırasında SSL’i dikkate aldığını duyurdu. Yalnız SSL’i aldıktan sonra site hemen yükselişe geçecek gibi düşünmek doğru olmayacaktır. SSL sertifikası bir web sitesi için sadece ödeme ve üyelik alanlarında uygulanmamalıdır. İtibarın Google tarafıdan önde olması için sayfaların SSL yönlendirmesini dahil olması gerekiyor. Başarılı bir web sitesinin SSL sertifikasız olması demek bir şeylerin eksik yapıldığı anlamına gelir. Her zaman internet sitesi bir imaj ve güven vermelidir.

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.